Kaštieľ Predná Hora

Nachádza sa v tesnej blízkosti Chalúpiek na Prednej Hora. Cca 400 m lesnou cestou poza chalúpku č.5.

Kaštieľ Predná hora

Impozantný kaštieľ, ktorý dal postaviť bulharský cár Ferdinand Coburg, prekvapí svojou polohou uprostred lesov. Jeho stavba začala v roku 1912 a za dva roky bola dokončená hrubá stavba. V dôsledku svetovej vojny sa plného dokončenia dočkal až neskôr. Po druhej svetovej vojne sa kaštieľ dostal do vlastníctva štátu. Od roku 1952 slúžil ako tuberkulózne sanatórium. Od roku 1973 sa zmenil na protialkoholickú liečebňu. Neskôr k protialkoholickej liečbe pribudla liečba drogových závislostí. Kaštieľ obklopuje rozsiahly park. Veľmi pekné prostredie je vhodné na nenáročné prechádzky. Neďaleko sa nachádza poľovnícky zámoček bulharského cára.

Poľovnícky zámoček Ferdinanda Coburga

Reprezentatívny poľovnícky zámoček kúpil bulharský cár Ferdinand Coburg začiatkom 20. storočia vo Viedni na poľovníckej výstave. Stavbu tohto zámočku situoval do oblasti na Prednej Hore, ktorú mal tak veľmi rád a ktorú často navštevoval. Bolo to miesto jeho oddychu a najväčších životných záľub - poľovníctva a botaniky.

Návštevníci sa dozvedia fakty o živote a histórii rodu Ferdinanda Coburga prostredníctvom pútavého výkladu a prehliadky piatich miestností. Nachádzajú sa tu kópie grafických listov od nemeckého maliara a medirytca Johanna Eliasa Ridingera. Jeho grafiky boli obľúbené medzi šľachtou a zdobili mnohé zámky, kaštiele a sídla nižšej šľachty.

GPS: N48.77183, E20.11099